Szerszámaim a régi mesterektől
2024. dec. 7. 8:29
Mivel dolgozik egy műbútorasztalos?
Tudnék általánosságokat írni, de inkább arról mesélek, mivel dolgozom én, milyen eszközök váltak a
részemmé. Természetesen mindezt a teljesség igénye nélkül teszem, hiszen a különböző stílusjegyben készült bútorok és azok restaurálása más és már szerszámot igényel.
A műbútorasztalos eszközei – az alapok.
Tudni kell ezekről a szerszámokról is, mint minden szerszámról, legyen az akár a konyhában egy kés
vagy reszelő, hogy ezekkel is csak akkor lehet jól, szépen és pontosan dolgozni, ha élesek. Élezésüket magam szoktam elvégezni (ma reggel is átestem egy ilyen munkafázison, hiszen holnap egy komód érkezik hozzám teljes felújításra).
Nos, az élezéseket a hagyományosnak számító kézi köszörűkővel és fenőkővel végzem. Első fázis a
köszörűkő használata, amivel a szerszám esetleges sérüléseit leköszörülöm, ezzel egy kicsit sorjás lesz a szerszám, amit a fenőkővel szépen lesimítok. Az így kapott szerszámél alkalmas a pontos munkára. Munkám során a vésőt nem kalapáccsal ütöm, mert akkor sérülést okoznék a szerszámnyelén, erre inkább úgynevezett fabunkót használok, így kímélve azt. Egyébként ez a szerszám a faszobrászok körében is igen elterjedt. Egy kis érdekesség erről, a képen látható fabunkóról úgy 30 évvel ezelőtt saját magam készítettem, faesztergával gyertyánfából. Igen tartós és hasznos eszköz. A vésőim sem mai darabok, mindegyik több mint 10 éves. Ha az ember óvja az állapotukat, évtizedekig használható minden szerszám. És ami minden asztalos létszükséglete – a gyalu
Természetesen, ahogy vésőből sem egyfélét használok, gyaluból is több található a műhelyemben. A kép bal oldalán látható gyalut manapság igen ritkán használják, gondolom, olyan fiatal asztalos is van, aki nem tudja, mire is való. Nos, ez a gyalu a cangyalu. Furnérozás alá ezzel lehet síkba gyalulni a felületet, apró mélyedéseket karcol amit 45%-ban mindkét irányból valamint hosszban és keresztben is el kell végezni, így tökéletes ragasztási felület érhető el. Élezése is másként történik, mint az egyéb szerszámoknak. A kép jobb oldalán látható simító gyalut saját kezűleg készítettem. Vásároltam hozzá egy igen jó minőségű gyalukést, ehhez készült a teste diófából, a nyele pedig mahagónifa felhasználásával kelt életre. Élezés után remek forgácsokat lehet vele készíteni…, és természetesen a fa felülete is csodásan sima és egyenletes lesz. A politúr eltávolítása, avagy mi is az a citling
Ritka eszköznek számít a citling penge.
Ezt leginkább a politúr eltávolításához használom, de a fa felületét is lehet finomítani vele hisz hajszálvékony réteget lehet eltávolítani a felületről. Lehet különböző íveket köszörülni az eszköz élére, így az íves felületeket is szépen letisztítja. Anyaga 2-3 mm vastag acéllemez, melynek az élét kell megköszörülni, az így kapott sorját ami a lapra merőlegesen keletkezik finomítom egy keményacél felhúzóval. A lényeg, hogy minden folyamat előtt megfelelően fel legyen húzva az éle, mert csak így lehet szép és tökéletes munkát végezni.