Koloniál szekrény felújítás munkafázisai
Felkérés egy munkára
Email-ben kaptam egy fotót egy koloniál szekrényről. Első ránézésre nem is gondoltam, hogy bizony ebben az esetben nem egy tömeggyártású bútorról van szó. Ugyanis ennek a szekrénynek minden eleme tömör tölgyfából készült, ami nem szokványos. Ennek függvényében a súlya is megvolt, két ember is nehézkesen tudta behozni a műhelyembe.
Munkálatok elkezdése
Mint mindig, ebben az esetben is a szerkezeti átvizsgálást volt az első feladat. Szerencsére nem találtam kimagasló eltéréseket, így neki is láttam feladatomhoz. Ajtók leszerelése és az üvegek kiszedése mindenek előtt, hisz a Tiffany-üveg (ólomüveg) igen kényes különös figyelmet érdemel. Ezt követően már lehetett elemeire bontani a szekrényt lépésről-lépésre. A bontás során éreztem-láttam, hogy bizony pár léc kötése már nem tartós, így ezeket leszedtem. Régi ragasztó letisztítása után minden elem visszakerül helyére friss ragasztó valamint szorító segítségével. Ezen munkafázisokat addig ismételtem míg az összes ragasztás stabil nem lesz. Következő lépés a felület teljes csiszolása, bizony jónéhány csiszolókorong elfogyott mire minden felület szép tiszta lett. Szép érett tölgyfa színe nem volt megfelelő, így hagyományos vizespáccal pácoltam a csiszolt részeket. Száradás után bizony egy 320-as polírpapírral át kellett csiszolni minden részt, hisz a víz miatt bizony a fa pólusai egy kicsit megdagadnak, ezt kell visszacsiszolni politúrozás vagy lakkozás elött.
Végső munkafázisok
Ebben az esetben a lakk mellett döntöttünk a kedves ügyféllel közösen. Ugyan megérdemelt volna politúrt is a bútor, de tartóssága miatt a lakk javára dőlt a mérleg nyelve. Itt is a megszokott jó minőségű Milesi alapozó valamint fedőlakk került a felületekre. Száradást követően kezdett összeállni a szekrény, sorrendben fordítva. Utolsó lépés az üvegek visszahelyezése valamint az ajtók zsanérjainak rögzítése az eredeti helyükön.