Hibák javítása-pótlása
Szétszedést követően

Átvizsgálás során látható-érezhető, hogy hol gyenge a régi kötés ragasztás ezeket elemeire szedem, régi ragasztót eltávolítom. Sajnos sok esetben tapasztalom, hogy hozzá nem értő kézbe kerül a bútor és pár szeggel vagy csavarral megoldást eszközöl, bízva abba, hogy újra stabil lesz a bútora. Bizony ez a megoldás, talán mondanom sem kell, hogy nem tartós és természetesen nem is szakszerű. Sőt, a szétszedés során bizony a fa eltörik-szétszakad, hisz az eredeti csapozást összetartó ragasztó már nem látja el funkcióját tehát laza, a szeg pedig sok esetben berozsdásodik és a bontása igen körülményes. Abban az esetben ha a csapozása sérült-hiányos azt cserélem-pótlom. A kopott alkatrészeket kicserélem, anyagkiválasztásnál során törekszem a bútor korához közeli anyag felhasználásával elvégezni a pótlást. Erre a célra, kis raktáramból kiválasztok egy régi bútor elemét (sok esetben kapok felajánlást régi, már felújításra nem érdemes bútort illetően) melyből elkészítem a hiányzó részt, majd ragasztom és szorító segítségével újra régi helyére rögzítem.
Furnér-svartni hiánypótlás.
Sajnos sok esetben a furnér vagy a svartni ( svartni, furnérnál vastagabb nemesfából vágott vékony lemez 2-5 mm) is felázik. Ebben az esetben a felázott réteg alá enyvet injektálok, egy réteg papír, hogy a leszorító fa ne ragadjon a felülethez és már lehet is szorítani. Svartninál a meglazult lapot felpattintom régi ragasztót eltávolítom és már jöhet is a friss ragasztó, melyre az eredeti lapocskát helyezem vissza. Amennyiben oly mértékű a felázás, hogy nem lehet javítani az egész felületről eltávolítom a furnért és újra elkészítem az eredeti minta szerinti terítéket, figyelve arra, hogy pontosan megegyezzen a régi mintázattal és természetesen az anyagválasztás is egyezzen. (Édesapám még kézi asztalospréssel végezte a nagyobb lapok furnérozását. Ezt az eszközt egy kicsit átgondolva és mintegy megőrizve az emlékét, készítettem egy dohányzóasztalt magamnak)
Manapság hidraulikus, fűthető présben végzik ezt a munkafázist. Magam is e szerint járok el. Kisebb furnér hiányosságnál szintén a megfelelő anyagválasztást követően, csupán a hiányos részt pótolom illetve igény szerint cserélem a szükséges felületen. A megfelelő anyag mellet a fa mintáját és a színét is körültekintően kell kiválasztani.
Hiányos elemek pótlása.
Amennyiben van minta, régi elem maradványa ,esetleg a bútor más felületéről azt használom sablonnak. Ha nem maradt ilyen akkor indul a kutató munka könyvek vagy internet segítségével. Mint mindig most is törekszem régi anyag felhasználásával elkészíteni a pótlást. Sok esetben profilmart vagy faragott elem a hiányzó rész. Édesapám hagyatékai kötött sok profilgyalum van amit örömmel használok, mint régen a mesterek és édespám. Az elkészült elemeket hagyományos technológiával rögzítem. Bizony sok esetben ezek elkészítése igen aprólékos munkafolyamat, amint a ráfordított idő is mutatja.